
Okres dorastania to również wyzwanie dla rodziców. W tym czasie może pojawić się poczucie zagubienia i osamotnienia – zawodzą wypracowane strategie, komunikacja z synem, córką.
Skupienie się na pracy nad rozwiązaniami tych problemów i dylematów jest skuteczniejsze na neutralnym gruncie – w gabinecie terapeutycznym. Podczas rozmowy z terapeutą mogą Państwo doświadczyć innego spojrzenia na problematyczną sytuację, z którą przyszliście.
Wiele z problemów jest utożsamianych z przeszłymi doświadczeniami człowieka. Młody człowiek nabywając różnego rodzaju doświadczeń, staje się narażony na wiele frustracji ze strony środowiska oraz najbliższych, efektem czego mogą być zachowania, które nie zawsze są konstruktywne. Kształtujący się charakter i zachodzące procesy dojrzewania, rozchwianie emocjonalne stają się podłożem do zachowań wywołujących trudności w komunikacji i funkcjonowaniu. W gabinecie PWP szukamy razem rozwiązania bazując na umiejętnościach i zasobach.
Problemy jakie pojawiają się w tym wieku to:
– trudności w wyrażaniu emocji (złość, nerwowość, drażliwość, poirytowanie, chwiejność emocjonalna),
– zachowania lękowe (lęki specyficzne – pająki, skupiska ludzkie, itp. oraz uogólnione – ujawniające się w codziennym funkcjonowaniu postawy ucieczkowe),
– unikanie kontaktów społecznych (z rówieśnikami, członkami rodziny),
– depresja (w odróżnieniu od chwilowego smutku, to długotrwały, trwający powyżej dwóch tygodni stan obniżonego nastroju, apatii w połączeniu z trudnością w zasypianiu, koncentracji oraz regulowaniem emocji),
– uzależnienia behawioralne (od substancji oraz czynności – granie w gry, internet, telefon komórkowy),
Te i wiele innych trudności, wielokrotnie sprawiają, że rodzice mogą nie wiedzieć, co robić. Wtedy wizyta u specjalisty, konsultacja pomaga w nakreśleniu drogi pomocy i użytecznego radzenia sobie.
W psychoterapii młodzieży, często zapraszam do współpracy opiekunów. Bliskie mi jest systemowe rozumienie rodziny, ujętej jako całość, która wzajemnie siebie warunkuje i nadaje znaczenia. Nastolatek, który funkcjonuje w rodzinie jest jednym jej elementów. Dlatego, to co nazywamy problemem, rozpatrywane jest w kontekście systemu rodzinnego. Problem jest elementem wytworzonym w odpowiedzi na pojawiające się trudności. Nie jest on czymś zewnętrznym wobec rodziny. Zadaniem psychoterapii jest szukanie innych, nowych, bardziej użytecznych sposobów rozwiązywania napięć i konfliktów.